Bosna i Hercegovina prema Sofijskoj deklaraciji o Zelenom planu za Zapadni Balkan, Nacionalnom klimatskom i energetskom planu, Nacionalnom planu oporavka i otpornosti 2021-2026, te RePowerEU plana Europske komisije dobila je obavezu u području energije i klime da sprovede proces dekarbonizacije do 2050. godine, te da zajedno s svim europskim zemljama Europu učini klimatski neutralnom. S tim u vezi, Bosna i Hercegovina je započela put energetske tranzicije, te razvoja sektora za obnovljive izvore energije. Energetski sektor se još uvijek naziva "muškim" sektorom, dok je zastupljenost žena relativno nepromijenjena kroz posljednju deceniju.
U sektoru za obnovljive izvore energije, zastupljenost žena oko 30%, dok je odsustvo jednakosti polova u energetskom sektoru najviše primjetno na rukovodećim pozicijama. Ukupan broj žena u upravnim odborima kompanija i na rukovodećim pozicijama je izuzetno nizak. Prema istraživanjima Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), žene čine samo četvrtinu direktora u kompanijama koje su u sektoru obnovljive energije, dok u industriji vjetroenergije zastupaju samo 8% rukovodećih pozicija. Slična situacija je u fotonaponskoj oblasti.
Kada je energetski sektor u Bosni i Hercegovini, prema statističkim podacima dominantni su muškarci, dok su žene pretežno zaposlene na netehničkim, administrativnim pozicijama i u službama za komunikacije, nego na tehničkim pozicijama, pozicijama rukovođenja ili kao dio upravljačkih struktura.
Žene moraju balansirati između posla i porodice, dok dodatni problem predstavlja patrijahalni način odgoja.
Obzirom da Bosna i Hercegovina, prolazi kroz energetsku tranziciju potrebno je započeti uporedo novu tranziciju, te otvoriti i olakšati prostor za uključivanje žena u sektor energetike.
Istraživanja pokazuju da je rodna nejednakost zastupljena u svim sektorima,dok je to posebno vidljivo u sektoru energetike. Obnovljivi izvori energije,kao relativno mlad sektor u oblasti energetike, daje mogućnost za razvoj žena u poslovnom i edukacijskom smislu. Promovisanjem ostvarenih i poslovnih žena, dat će se primjer I podstrek mladim ženama da je moguće uspjeti na “muškim” poslovima.
Potrebno je uticati na promjenu svijesti u javnosti (rušenje stereotipa kako kod žena tako I kod muškaraca), promjeni prakse zapošljavanja, te dati iste uslove prilikom zapošljavanja inženjera mašinstva, građevine, energetike bez rodne diskriminacije u oblasti obnovljivih izvora energije.
Zahvaljujući svojim vlastitim vještinama žene na vrlo spretan način doprinose ukupnom svakodnevnom funkcioniranju, te organskom rastu firmi što je od velike važnosti za energetsku tranziciju kroz koju prolazi trenutno Bosna i Hercegovina. Prema istraživanjima, ženama treba samo malo više hrabrosti kako bi dokazale da rukovodeća pozicija može biti njihova.
Cilj ovog projekta EMPOWERED WO(MAN) je pokazati ženama da su vrata u sektor energetike, oblast obnovljivih izvora energije otvorena i da imaju pravo i mogućnost da grade svoje mjesto u poslovnom svijetu.
Udruženje za zeleni hidrogen i obnovljive izvore energije želi da s ovim i budućim projektima podstakne, osnaži žene da iskoriste svoje pravno, financijsko i tehničko znanje stečeno kroz obrazovanje, s ciljem razvoja i gradnje postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, a u skladu sa Zelenom agendom EU.
Žene su ključne u obnovljivim izvorima energije iz više razloga:
Perspektiva i raznolikost: Žene donose različite perspektive i iskustva u industriju obnovljivih izvora energije, što može potaknuti inovacije i kreativna rješenja. Raznolikost u timovima često vodi boljim odlukama i učinkovitijem rješavanju problema.
Angažman zajednice: Žene su često ključni akteri u zajednicama, a njihov angažman u obnovljivim izvorima energije može pomoći u izgradnji povjerenja i prihvaćanja u lokalnoj zajednici.
Ekonomski razvoj: Sudjelovanje žena u sektoru obnovljivih izvora energije može pružiti prilike za ekonomski rast i osnaživanje žena u zemljama u razvoju.
Održivost: Žene često pokazuju veću osjetljivost prema pitanjima održivosti i zaštite okoliša. Njihovo sudjelovanje u sektoru obnovljivih izvora energije može pridonijeti razvoju održivih praksi i tehnologija koje smanjuju negativni utjecaj na okoliš.
Inspiracija za buduće generacije: Kada žene igraju aktivnu ulogu u industriji obnovljivih izvora energije, mogu postati uzori za djevojčice i mlade žene koje razmišljaju o karijeri u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM područja). Time se može potaknuti veći broj žena da se uključe u ove sektore i doprinesu inovacijama i napretku.
Ukupno gledajući, žene su neophodne za postizanje inkluzivnog, održivog i uspješnog sektora obnovljivih izvora energije koji će zadovoljiti potrebe sadašnjih i budućih generacija.
Žene su bile, jesu i bit će čvrsta poluga u sektoru za obnovljive izvore.
Projekat se održava u okviru projekta “EMPOWERED WO(MAN)” uz podršku Udruženja žena za žene Internacional, Udruženja za zeleni vodonik i obnovljive izvore energije, EMPOWER CONSULTING d.o.o., AIK d.o.o., Advokatskog društva Ibrahimović & CO, a uz finansijsku podršku “National endowment za demokratiju” iz SAD-a.